Aeracja czy wertykulacja trawnika? Czym się różnią?

Każdy trawnik potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby był w dobrej formie przez większość roku. Wymaga to niekiedy dużo pracy i zaangażowania, dlatego postaw na sprzęt, który pomoże Ci w wykonywaniu najważniejszych czynności. Należy do nich między innymi aerator, a także wertykulator. Co to za urządzenia, jak działają i które z nich powinieneś wybrać? Odpowiedzi na te pytania otrzymasz w dzisiejszym artykule.

Aeracja trawnika — czym jest aerator?

Aerator jest profesjonalnym sprzętem, który służy m.in. do napowietrzania trawników ogrodowych. Posiada specjalne rurki, ale mogą to też być kolce, które w odpowiedni sposób nakłuwają ziemię. To sprawia, że gleba robi się luźniejsza, a także nie jest tak bardzo podatna na zadeptywanie. Do tego powietrze z łatwością może dostać się do tych warstw ziemi, które znajdują się znacznie głębiej.

Dzięki aeracji trawnika możesz rozbić za bardzo zbitą glebę, a przy okazji zniszczyć siewki chwastów, które się w niej znajdują. Trawnik dzięki takiemu działaniu znacznie szybciej podlega samoregeneracji, a przy tym jest bardziej odporny na deptanie go. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, koniecznie wypróbuj aerację.

Kiedy i jak wykonywać aerację trawnika?

Jeśli planujesz wykonanie aeracji w swoim ogrodzie, zrób to albo na wiosnę, albo dopiero jesienią. Odpowiedni będzie czas między marcem a majem lub między sierpniem a listopadem. Pamiętaj, że ziemia do tego zabiegu nie może być za bardzo mokra, natomiast musi być lekko wilgotna. Aeracja w okresie jesiennym sprawi, że w następnym sezonie trawa będzie rosła szybciej i sprawniej. Natomiast wiosną – wspomoże korzenie trawy, ułatwiając jej dostęp do nawodnienia.

By wykonać aerację, skoś trawę. Pozostaw ją na mniej więcej wysokość 3 cm. Kiedy skoszoną trawę zbierzesz już na bok, musisz podlać cały trawnik, a następnie odczekać, żeby woda wsiąkała w glebę. Po tym czasie możesz zacząć pracę. Jak gęsto robić otwory w ziemi? Jeśli jest luźna, to na każdy metr kwadratowy wykonaj około 120 otworów. W przypadku gleby, która jest ciężka, a do tego zbita, jest to mniej więcej 200 otworów.

Wertykulacja trawnika — czym jest wertykulator?

Wertykulator, jest to urządzenie, które napowietrza glebę pionowymi nożami. Ich celem jest przecięcie warstw obumarłych elementów trawy i wydobycie ich na powierzchnię. Sposób ten także wpływa na rozluźnienie. Proces usuwa chwasty i mech, a także lepiej dostarcza nawodnienia korzeniom. Przy tym sprawia, że mech nie pojawia się na trawniku. Wertykulacja pobudza intensywny wzrost trawy, a do tego zapobiega powstawaniu różnego rodzaju chorób.

Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację w ogrodzie?

W przypadku wertykulacji dobrze jest wykonać ją wczesną wiosną. Najlepiej wtedy, gdy trawa zaczyna już powoli rosnąć, przykładowo po drugim, a nawet po trzecim koszeniu. Powinno to wypadać koło marca lub kwietnia. Skoś trawnik, pozostawiając 1 cm długości. Wybierz taki dzień, gdy nie będzie gorąco, raczej chłodno i przewiewnie, a gleba będzie jeszcze delikatnie wilgotna.

Po skoszeniu ustaw odległość i głębokość ostrzy w narzędziu. Najlepiej, aby wbijały się one w ziemię na głębokość ok. 1,5 cm. W zależności od rodzaju gleby trzeba niekiedy kilkukrotnie wykonać wertykulację. Dlatego, jeśli nie chcesz się bardzo męczyć, zamiast sprzętu bez zasilania wybierz urządzenie elektryczne lub ewentualnie spalinowe. Tego typu maszyny znajdziesz w naszym sklepie.

Co należy zrobić po odbytej wertykulacji?

Nie przestrasz się pierwszego wrażenia po wykonaniu wertykulacji. Twój trawnik chwilowo może nie wyglądać zbyt dobrze. Poczekaj jednak na efekty, gdyż trawa musi się ponownie zakorzenić i zregenerować. To, co zostanie po wygrabieniu trawy, należy wyrzucić. Nie odkładaj tych pozostałości jako pożywkę dla kompostu. Dlaczego? Mogą znajdować się w niej zarodki grzybów, dlatego na wszelki wypadek lepiej pozbyć się takiego materiału. Na sam koniec zastosuj odpowiedni nawóz do Twojego trawnika i porządnie podlej go wodą. Już niebawem zobaczysz, jak trawa odbije i będzie się pięknie prezentować.

Aeracja czy wertykulacja — który sposób wybrać?

Zarówno aeracja, jak i wertykulacja rozluźniają ziemię i ją napowietrzają. Aeracja znacząco poprawia nawodnienie i dostęp powietrza do korzeni. Można zastosować ją kilkakrotnie we wskazanym okresie i najlepsze efekty przynosi, gdy wykonasz ją na trawniku, który dość często jest używany i wydeptany. Natomiast zabieg wertykulacji ma przy okazji oczyścić trawnik. Nie należy wykonywać go częściej niż wiosną lub jesienią.

Obie czynności są bardzo przydatne i wskazane. Nie musisz więc wybierać. Możesz zastosować zarówno jedną, jak i drugą, w odpowiednich odstępach czasowych. Pamiętaj wówczas o tym, aby przestrzegać wszystkich wskazówek na temat każdego z tych rodzajów pielęgnacji trawnika, a z pewnością już niebawem zobaczysz niesamowite efekty.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik na temat aeracji i wertykulacji pomoże Ci zrobić mały remanent w Twoim ogrodzie. Nawet Twój sąsiad będzie Ci zazdrościł takiego trawnika!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl