Czy można kosić mokrą trawę? Sprawdź, co radzą eksperci!

Koszenie trawnika to dla wielu osób przykry obowiązek, dlatego odkładają tę czynność w czasie. Przychodzi taki dzień, gdy przycięcie trawiastego dywanu jest w planach, jednak zaczyna padać deszcz. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy można kosić mokrą trawę? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. 

Regularne pielęgnowanie trawy daje fantastyczne rezultaty! 

Zapewne każdy kojarzy eleganckie trawniki z Wielkiej Brytanii, które bardzo dobrze komponują się z żywopłotami. Ogromne wrażenie robi także tekstura trawy na boiskach piłkarskich i polach golfowych. Te wszystkie miejsca łączy jedno, każde źdźbło jest regularnie pielęgnowane, dlatego powstaje coś na wzór dywanu. Jedną z czynności, która prowadzi do doskonałości w utrzymaniu trawnika, jest koszenie. 

Regularne przycinanie, na zmianę z wałowaniem trawy, wertykulacją, a także napowietrzaniem pozwala z dumą spojrzeć na efekty swojej pracy. Jednak do każdego z tych zadań potrzebna jest odpowiednia pogoda, dlatego pytanie, czy można kosić mokrą trawę, jest uzasadnione! 

Czy można kosić mokrą trawę? Eksperci są zgodni 

W kalendarzu weekend, zaplanowałeś koszenie trawnika, a za oknem rosa, albo w nocy padał deszcz, co w takiej sytuacji zrobić? Z pewnością warto odłożyć to zadanie na inny termin, ponieważ wyrządzi ono więcej szkód, niż korzyści. W grę wchodzą problemy mechaniczne, a także te związane bezpośrednio ze złą kondycją trawy. Jeśli zastanawiasz się, czy można kosić mokrą trawę, odpowiadamy - tak, można, ale generuje to mnóstwo problemów!

 

Zapchane podzespoły kosiarki mokrymi źdźbłami trawy!

Pierwszą konsekwencją związaną z koszeniem mokrej trawy jest poważne zabrudzenie kosiarki. Trawa, gdy zawiera w sobie wilgoć, staje się bardzo lepka, dlatego podczas koszenia na mokro oblepia ona poszczególne podzespoły kosiarki. Obudowę, osłonę silnika, koła, a także same ostrze, przez co z czasem przestaje ono ciąć trawnik w optymalny sposób. 

Wyczyszczenie maszyny po skoszeniu nawet skromnego kawałka mokrej trawy zajmuje dużo więcej czasu niż zwykle i jest koniecznością, ponieważ może doprowadzić to do problemów z chłodzeniem. Dotyczy to zarówno modeli spalinowych jak i elektrycznych, ponieważ zalepione mokrą trawą wloty powietrza utrudniają efektywne chłodzenie urządzenia. Dodatkowo, w przypadku maszyn wyposażonych w silniki napędzane prądem, istnieje jeszcze jedno ryzyko. Przewód kosiarki w kontakcie z wilgotną trawą, gdy jest nieszczelny, może doprowadzić do zwarcia lub porażenia prądem! 

Koszenie mokrej trawy uszkadza roślinę 

Jeśli zależy Ci na doskonałej kondycji trawnika, to na pytanie, czy można kosić mokrą trawę, odpowiedź jest tylko jedna, zdecydowanie nie! Wynika to z naturalnych procesów i fizyki, ponieważ pojedyncze źdźbła trawy, które razem budują trawnik, po kontakcie z wodą są obciążone, z reguły bardziej pochylone. Gdy ostrze ścina je, cięcie odbywa się zdecydowanie w innym miejscu, niż w przypadku takiego samego ustawienia wirnika kosiarki w suchych warunkach. 

To działanie ma dwie konsekwencje, po pierwsze trawa przycinana jest dużo niżej niż zawsze, a po drugie mocno nierówno. Dodatkowo szereg różnych badań przeprowadzonych na trawnikach, daje jednoznaczne rezultaty. Trawa ścinana na mokro jest słabsza i bardziej podatna na choroby. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem może być wymiana całego trawnika na nowy.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl