Jak obudować kominek elektryczny? Zabezpieczenia i wykonanie

Kominki to wręcz legendarny atrybut w domach jednorodzinnych. Ich historia sięga domowych palenisk przy, których zbierała się cała familia. Takie miejsca były przestrzenią do spotkań, odpoczynku i planowania kolejnego dnia. Przy ogniu odbywały się także narady plemienne, a blask płonącej świecy oświetlał mapy przy ustalaniu taktyki przed bitwą. Ogień daje światło i ciepło, odstrasza zwierzęta i pozwala doczekać poranka. Nic dziwnego, że we własnym domu chcemy mieć taki zakątek. Dziś jednak z powodu troski o środowisko nie umieszczamy w naszych czterech ścianach kominków na paliwo stałe. Doskonałym wyborem są bloki zasilane prądem, które doskonale imitują ogień nie emitują gazów cieplarnianych i brudu. Pozostaje jednak pytanie jak taki kominek elektryczny obudować, bo nie jest to sprawa trywialna.

Szeroki wybór to nie lada ból głowy

Różnorodność kominków elektrycznych sprawia, że mamy ogromny wybór i ciężki orzech do zgryzienia podczas podejmowania decyzji. Niektóre modele nadają się wprost do wbudowania w ścianę, inne są wolnostojące. W przypadku konstrukcji, którą po prostu ustawiamy w dowolnym miejscu w naszym domu nie będzie potrzebne specjalne obudowanie instalacji.

Jak obudować kominek elektryczny? Nie w każdym przypadku będzie to potrzebne

Taki kominek pełni często funkcję dekoracyjną, jest dodatkiem do umeblowanego mieszkania czy domu. Ważne jest to, że wiele modeli elektrycznych może mieć wyłączoną funkcję grzania. Jeśli jednak chcesz ogrzewać nim powietrze warto pamiętać, żeby odsunąć od niego wszelkie łatwopalne materiały. Dobrym pomysłem będzie także trzymanie go z dala od roślin, elektroniki i lodówki. W takich przypadkach obudowanie kominka nie będzie potrzebne.

Kominek elektryczny na ścianę - gdy ma grzać, powinieneś przygotować odpowiednio grunt

Przy odbudowywaniu kominka elektrycznego zamontowanego na ścianie powinieneś pamiętać żeby trzymać z daleka od niego wszelkie materiały łatwopalne. Mocowanie na drewnianych listwach, sklejce, meblach czy boazerii będzie bardzo niebezpieczne. Wysoka temperatura może doprowadzić do ulatniania się niebezpiecznych gazów a nawet zapłonu. Warto taką konstrukcję przymocować do ściany zbudowanej z cegły, najlepiej klinkierowej. Musisz pamiętać, że wszelkie materiały użyte podczas przebudowy części ściany muszą pochłaniać ciepło. Jeśli wybierzesz płytę karton-gips, pustaki lub też bloczki z betonu komórkowego to także podejmiesz dobrą decyzję. Malując otynkowaną powierzchnię zapytaj specjalisty czy farba, której użyjesz nie wydziela niebezpiecznych substancji przy podgrzaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl