Jak wymienić olej w kosiarce? Możesz zrobić to samodzielnie!

Jeśli posiadasz spalinową kosiarkę do trawy, ona także wymaga regularnego serwisowania. Do czynności eksploatacyjnych należy między innymi wymiana oleju. W zależności od sugestii producenta smarowanie silnika podlega zużyciu, gdy motor przepracuje określoną liczbę godzin lub przynajmniej raz w sezonie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak wymienić olej w kosiarce, ponieważ tę czynność możesz wykonać samodzielnie. 

Pamiętaj! Wyczyść kosiarkę przed wymianą oleju 

Jeśli chcesz wymienić olej w kosiarce do trawy, warto zadbać o to, żeby serwisowanie było przyjemnością. Z pewnością zabieranie się do pracy tuż po zakończonym koszeniu jest mocno nierozsądne, ponieważ olej ma wysoką temperaturę i może dojść do poparzenia. Najlepiej daj sobie minimum jeden dzień odstępu od koszenia do serwisu olejowego. W tym czasie oczyść okolice silnika z pozostałości trawy, liści i innych zanieczyszczeń, te czynności przyspieszą wykonanie zadania. Jak wymienić olej w kosiarce? Zacznij od demontażu kilku elementów.

    

 

Wyciągnij filtr powietrza i zdejmij „fajkę” ze świecy 

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest bezpieczeństwo w trakcie pracy, dlatego rekomendujemy zdjęcie tak zwanej fajki ze świecy zapłonowej. To wyeliminuje zagrożenie samoczynnego włączenia się jednostki napędowej w czasie pracy. Następnie polecamy wyjąć filtr powietrza, ponieważ przechylenie kosiarki może doprowadzić do przelania paliwa ze zbiornika, a to sprawia, że filtr nasiąka benzyną. 

Jak wymienić olej w kosiarce? Wyciągnij wskaźnik oleju, zwany popularnie bagnetem. Oceń stan oleju, wytrzyj go czystym ręcznikiem jednorazowym i odłóż w bezpieczne miejsce. W tym momencie zalecamy podłożyć miskę lub inne naczynie, do którego zlejesz przepracowany olej. Pamiętaj, że trzeba zutylizować go w specjalnie do tego przeznaczonych firmach, ponieważ wylanie go do ścieków jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. 

Jak wymienić olej w kosiarce? Przechyl kosiarkę i wlej olej do pojemnika 

Większość modeli kosiarek pozbawiona jest zaworu spustowego dla oleju, dlatego wlewanie i wylewanie nowego smarowania odbywa się tym samym otworem. W związku z tym po wyjęciu bagnetu, przechyl kosiarkę w stronę naczynia, gdzie spłynie olej. Jeśli chcesz przyspieszyć wymianę, możesz kosiarkę podnieść, co z pewnością pozwoli usunąć większość zanieczyszczeń z dna miski olejowej.

Dla ułatwienia można zakupić komplet do odsysania oleju, który można znaleźć w ofercie każdej renomowanej firmy sprzedającej kosiarki. 

 

Uzupełnij poziom oleju i zamontuj filtr powietrza razem z „fajką” 

Teraz już wiesz niemal wszystko na temat tego, jak wymienić olej w kosiarce. Na koniec zostało uzupełnienie poziomu oleju w silniku, które z reguły musi sięgać zalecanego maksimum. Najczęściej do małej kosiarki potrzebujesz pół litra oleju. Dalej sugerujemy sprawdzić, przy pomocy wskaźnika, czy stan oleju zgadza się z zaleceniami firmy. W ostatnim kroku musisz ponownie założyć filtr powietrza. Jeśli jest on zabrudzony, warto wymienić go na nowy.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl