Jaka kosiarka – spalinowa czy elektryczna? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zadbany trawnik to idealna ozdoba posesji i prosty sposób na jej estetyczne zagospodarowanie. Warto jednak pamiętać, że choć trawa nie jest specjalnie problematyczna w utrzymaniu, to wymaga regularnego koszenia. Jeśli nie chcesz, by stało się ono przykrym obowiązkiem, zwróć uwagę na wybór odpowiedniego sprzętu. Jaka kosiarka – spalinowa czy elektryczna – najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

 

Wady i zalety kosiarki spalinowej

Kosiarki spalinowe z reguły są wydajniejsze niż modele elektryczne, dlatego doskonale sprawdzą się nawet na dużych posesjach. Ich istotną zaletą jest brak kabla zasilającego, dzięki czemu urządzenia są mobilne i wygodne w użytkowaniu. Co ważne, tego typu rozwiązania poradzą sobie z trawą nawet wtedy, gdy jest ona wysoka, wilgotna lub gęsta. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jaką kosiarkę spalinową wybierzesz, w większości przypadków jest to sprzęt głośniejszy, droższy i cięższy niż modele elektryczne.

 

Najważniejsze informacje o kosiarce elektrycznej

Kosiarki elektryczne cieszą się bardzo dużą popularnością. Są relatywnie lekkie, atrakcyjne cenowo i ekologiczne. Co więcej, świetnie nadają się do koszenia nierównych terenów, np. skarp. Nie zawsze jednak mogą okazać się dobrą alternatywą dla kosiarek spalinowych. Jakie są ich główne wady? Podstawowy minus to kabel zasilający, który ogranicza zasięg pracy sprzętu. Ze względu na jego obecność modele tego typu zwykle polecane są do koszenia posesji o małych i średnich rozmiarach.

 

Jaka kosiarka – spalinowa czy elektryczna?

Kosiarki elektryczne zazwyczaj polecane są w przypadku ogrodów do ok. 600 m2. Przy większej posesji warto rozważyć model spalinowy. Pamiętaj jednak, że rodzaj kosiarki to nie jedyne ważne kryterium wyboru sprzętu. W rozważaniach o tym, na jaką kosiarkę spalinową lub elektryczną się zdecydować, uwzględnij również kwestie takie jak moc oraz napęd. Zwróć także uwagę na producenta i jakość urządzenia. Jeśli chcesz, by sprzęt posłużył Ci jak najdłużej, postaw na którąś ze znanych marek ogrodniczych. Nie tylko cieszą się one dużą renomą, ale też zapewniają możliwość serwisu, który może okazać się problematyczny w przypadku kosiarek od mało znanych producentów.

 

Alternatywy dla kosiarek spalinowych i elektrycznych

Zastanawiasz się, jaka kosiarka spalinowa sprawdzi się w Twoim ogródku? A może myślisz o zakupie modelu elektrycznego? Pamiętaj, że na rynku istnieje jeszcze kilka innych, ciekawych rozwiązań, które mogą okazać się świetną alternatywą dla klasycznych kosiarek. Wśród coraz częściej stosowanych urządzeń warto wymienić:

 

1. Kosiarki akumulatorowe

Modele akumulatorowe stanowią niejako kompromis między kosiarkami spalinowymi a elektrycznymi. To rozwiązanie niweluje problem kabla zasilającego, co zwiększa mobilność i wygodę obsługi. Rozważając zakup urządzenia tego typu, zwróć jednak uwagę na czas działania akumulatora, ponieważ przy większych posesjach (powyżej 2000 m2) może okazać się on niewystarczający. Problem ten możesz łatwo rozwiązać, decydując się na akumulator zapasowy. Co, istotne kosiarki akumulatorowe zwykle charakteryzują się nieco mniejszą mocą niż modele elektryczne i spalinowe, dlatego gorzej radzą sobie w trudnych warunkach.

 

2. Traktory ogrodowe

Jeśli zastanawiasz się, jaka kosiarka spalinowa sprawdzi się na pokaźnym terenie, to jej ciekawą alternatywą może okazać się traktor ogrodowy. To rozwiązanie wymaga co prawda większej inwestycji finansowej, ale wygoda koszenia z pewnością jest jej warta!

 

3. Innowacyjne roboty koszące

Nie przepadasz za koszeniem i przydałoby Ci się urządzenie, które zrobi to za Ciebie? Wybierz jeden z innowacyjnych robotów koszących! To wyjątkowo ciche rozwiązanie, którego możesz używać nawet w nocy. Dobry robot charakteryzuje się precyzją pracy, prostą obsługą i zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa. Co więcej, niektóre modele są niemal tak wydajne jak kosiarki spalinowe i radzą sobie nawet z trawnikami o powierzchni 3200 m2!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl