Jaki agregat prądotwórczy wybrać na budowę?

W pracy na budowie konieczne jest odpowiednie zaplecze elektryczne. To właśnie ono odpowiada za zasilanie narzędzi i zapewnia widoczność po zmierzchu. Jednym z niemal niezbędnych filarów takiego zaplecza jest agregat – warto jednak pamiętać, że jeśli ma on dobrze pełnić swoją funkcję, to musi być odpowiednio dobrany. Jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie właściwym wyborem? Poznaj kilka podpowiedzi, które pomogą Ci wybrać najlepszy.

Agregaty prądotwórcze – jak działają i dlaczego są niezbędne na budowach?

Zanim przyjrzymy się temu, jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać, warto krótko wyjaśnić, jak właściwie działają te urządzenia. Agregaty prądotwórcze, jak wskazuje na to sama ich nazwa, wytwarzają prąd i w odpowiedni sposób dostarczają go do instalacji. Urządzenia te mają zwykle dwa ważne zadania. Po pierwsze, na bieżąco dostarczają prąd w miejscach, w których trudno o inne źródła zasilania. Po drugie, pozwalają podtrzymać zasilanie w przypadku przerw w dostawie energii.

Agregat prądotwórczy na budowie może stanowić podstawowe źródło zasilania narzędzi i oświetlenia. Bywa też wykorzystywany jako zapasowe źródło energii, które zapobiega przestojom prac w przypadku przerw w dostawie prądu. Współcześnie posiadanie takiego „koła zapasowego” może okazać się niezwykle ważne, ponieważ grafiki prac są zwykle bardzo napięte. Co więcej, za opóźnienia grożą często naprawdę wysokie kary.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę – jednofazowy czy trójfazowy?

Rozważania o tym, jaki agregat na budowę wybrać, najlepiej zacząć od tego, jaki sprzęt ma on zasilać. To ważne, ponieważ stosowane na budowie narzędzia mogą wymagać napięcia 230V lub 400V. Biorąc pod uwagę ten aspekt, agregaty dzieli się na jednofazowe i trójfazowe. Oto ich krótka charakterystyka.

Agregaty jednofazowe – kiedy warto po nie sięgnąć?

Agregaty prądotwórcze jednofazowe to te, które umożliwiają zasilanie urządzeń o napięciu 230 V. To wydajne i proste w obsłudze sprzęty, które doskonale sprawdzają się nie tylko na budowach, ale i w ogrodach, w domach jednorodzinnych i na kempingach. Jednofazowy agregat prądotwórczy na budowie sprawdzi się wtedy, gdy wszystkie wykorzystywane urządzenia wymagają jednofazowego prądu 230 V. W takim przypadku nie ma sensu przepłacać i kupować droższego agregatu trójfazowego.

Kiedy lepiej wybrać agregat trójfazowy?

Zakup trójfazowego agregatu prądotwórczego może okazać się konieczny w sytuacji, gdy na budowie wykorzystywane są urządzenia, które wymagają napięcia 400 V. Prądu trójfazowego mogą wymagać większe maszyny budowlane, np. betoniarki.

Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy na budowę?

Jeśli wiesz już, jaki rodzaj agregatu prądotwórczego wybrać, warto także zwrócić uwagę na parametr, jakim jest moc. Co ważne, powinna być ona na tyle wysoka, by z nadwyżką pokrywała zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, z których chcesz korzystać jednocześnie. Pamiętaj, że sumując moc poszczególnych sprzętów, należy brać pod uwagę ich moc maksymalną, a nie znamionową. To bardzo istotne, ponieważ moc potrzebna przy pracy stałej jest niekiedy nawet kilkakrotnie niższa niż ta, której potrzeba do rozruchu silnika.

Wybór agregatu prądotwórczego na budowę – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając agregat prądotwórczy na budowę, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych czynników. Oto lista tych, które bezpośrednio wpływają na późniejszą pracę z urządzeniem:

1. Czas pracy agregatu

Jeśli agregat na budowie ma być wykorzystywany do pracy ciągłej, to czas pracy urządzenia ma znaczenie szczególne. Parametr ten zależy przede wszystkim od spalania, pojemności zbiornika paliwa i obciążenia sprzętu.

2. Mobilność i waga agregatu

Poszczególne agregaty prądotwórcze mogą różnić się w zakresie wagi i mobilności. Jeśli urządzenie ma być transportowane z miejsca na miejsce, to warto zwrócić uwagę na to, by jego przenoszenie nie było bardzo uciążliwe.

3. Koszt eksploatacji agregatu

Nie da się ukryć, że agregaty prądotwórcze na budowach eksploatowane są w sposób intensywny. Warto zatem pamiętać, by już na etapie decyzji o wyborze urządzenia zwrócić uwagę na koszty jego eksploatacji. Ich wysokość zależy przede wszystkim od ceny paliwa oraz poziomu jego zużycia.

4. Odporność na uszkodzenia

Budowa to nie miejsce na delikatny sprzęt, ponieważ niemal nieustannie narażony jest on na rozmaite uszkodzenia. Wybierając agregat prądotwórczy, warto mieć na uwadze również ten aspekt.

5. Cicha praca

Choć wiele osób nie zwraca na to uwagi, to przy wyborze agregatu na budowę warto uwzględnić również cichą pracę urządzenia. Jeśli będzie ona zbyt głośna, to na dłuższą metę z pewnością stanie się uciążliwa – zarówno dla pracowników, jak i sąsiadów.

Dobry agregat prądotwórczy nie tylko zapewnia niezależność, ale też gwarantuje komfort i ciągłość prac. Jeśli rozglądasz się za urządzeniem, które sprawdzi się na placu budowy, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór solidnych agregatów, wśród których znajdziesz między innymi propozycje znanej i cenionej marki AL-KO.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl