Kosa spalinowa – prosty sposób na zadbany ogród. Jaka sprawdzi się najlepiej?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, to na pewno wiesz, jak wiele pracy należy włożyć w jego utrzymanie. Wlicza się w to również czas, który musisz poświęcić na dbanie o jego nieskazitelny wygląd. Nie da się osiągnąć zadowalającego efektu bez niezbędnych urządzeń. Jednym z nich jest kosa spalinowa. Ułatwia i przyśpiesza pracę, którą musisz wykonać na zewnątrz.  Z tego tekstu dowiesz się, jaka kosa spalinowa będzie odpowiednia do Twoich codziennych prac w ogrodzie.

Czym jest kosa spalinowa?

Kosa spalinowa jest stosunkowo prostym urządzeniem, które służy do koszenia trawy oraz innych roślin. Do jej używania nie trzeba posiadać nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy ją włączyć i już można zacząć pracę. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż nieodpowiednio stosowana kosa może być dla Ciebie niebezpieczna. Jeśli jednak zachowasz zdrowy rozsądek i będziesz  używał jej zgodnie z instrukcją producenta, to nie masz się czego obawiać.

Z czego składa się kosa spalinowa?

W zasadzie każda kosa spalinowa składa się trzech elementów – tarczy tnącej, metalowych łączeń i silnika. W zależności od producenta urządzenie może być wyposażone w silnik dwusuwowy lub czterosuwowy. Ma też uchwyt, który przypomina kierownicę roweru – umożliwi Ci on łatwą i precyzyjną obsługę kosy. Całość jest przymocowana do paska, który zakłada się na ramię. Dzięki niemu można w łatwy sposób jednocześnie się przemieszczać i pracować przy pomocy kosy spalinowej.

Dlaczego warto korzystać z kosy spalinowej?

Ponieważ znacząco skraca ona czas wykonywanej pracy. Niezależnie od tego, czy posiadasz mały, czy duży ogródek, koszenie ręczne jest w obecnych czasach bez sensu. Przy pomocy takich maszyn jak kosy spalinowe będziesz w stanie skosić trawę nawet kilka razy szybciej. Co jednak ważniejsze, dokładniej. Sam więc widzisz, że korzyści, które płyną z posiadania tego urządzenia, są ogromne. Jeśli Twoje wątpliwości odnośnie do zalet tego sprzętu zostały już rozwiane, to warto odpowiedzieć sobie na inne pytanie. Jaka kosa spalinowa będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza?

Jaką kosę spalinową wybrać? Zwróć uwagę na silnik!

Przy wyborze kosy spalinowej powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim na moc silnika. Im jest większa, tym efektywniejsza będzie Twoja praca. Silniki dwusuwowe są stosunkowo lekkie i są napędzane mieszanką benzyny oraz oleju. Co jednak najistotniejsze, zapewnią Ci większą moc. Czterosuwowe zmuszają do pracy w lekko nienaturalnej pozycji i są cięższe, ale do ich uruchomienia potrzebna jest tylko benzyna. W dodatku wytwarzają mniej spalin. Sam musisz zdecydować, na czym bardziej Ci zależy.

Dobre ostrza to podstawa

Jaka kosa spalinowa będzie najlepsza? Taka, która najlepiej będzie radziła sobie z koszeniem. Być może jest to oczywista sprawa, lecz o to właśnie chodzi. Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w kosę spalinową, która będzie wyposażona w wiele małych ostrzy na tarczy tnącej. Umożliwi Ci to przycinanie krzewów, a nawet małych drzewek. 

Możesz również zdecydować się na taką kosę spalinową, która jest wyposażona w żyłkę. Element ten służy do cięcia trawy, a po zużyciu można go w łatwy sposób uzupełnić. Najlepiej, gdy wybrane przez Ciebie urządzenie będzie miało możliwość zastosowania obu mechanizmów – z pewnością sprawi to, że okaże się bardziej uniwersalne.

Nie przerywaj sobie

Weź pod uwagę, że w im większy zbiornik paliwa wyposażona jest Twoja kosa spalinowa, tym mniej przerw będziesz musiał robić podczas pracy. Jest to wygodne, zwłaszcza jeśli zależy Ci na czasie. Pamiętaj jednak, że im więcej paliwa, tym całe urządzenie jest cięższe. Odpowiednio wykonana kosa spalinowa powinna sprawiać, że mimo to jej używanie będzie swobodne.

Ile to kosztuje?

Ceny kos spalinowych są przeróżne. Możesz kupić taki sprzęt już za około 300-400 złotych. Często są to jednak urządzenia z niższej półki, które zapewniają Ci podstawowy zakres pracy. Raczej polecamy inwestować w droższe, a co za tym idzie, lepsze sprzęty. Zagwarantują Ci one długie i bezawaryjne działanie, a co najważniejsze, znacznie ułatwią pracę w ogrodzie. Radzimy również unikania używanych urządzeń. Nigdy nie będziesz miał pewności, czy są w pełni sprawne. Co gorsza, najczęściej są one pozbawione gwarancji producenta. Jest to problematyczne, zwłaszcza jeśli ulegną awarii. W takim wypadku koszt naprawy musisz pokryć z własnej kieszeni.

Przechowywanie i konserwacja kosy spalinowej

Kosę spalinową możesz przechowywać, gdzie tylko chcesz. Najlepiej nadaje się do tego piwnica, garaż albo stodoła. Powinno być to miejsce, do którego będziesz miał swobodny dostęp. Wszystko po to, aby móc w miarę szybko dostać się do sprzętu. Pamiętaj jednak, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć kosę przed dziećmi! Kontakt z nią może być dla nich bardzo niebezpieczny. Istotną kwestią jest również konserwacja tego urządzenia. Po każdym użyciu kosy spalinowej powinieneś ją wyczyścić. W ten sposób sprawisz, że będzie Ci służyła długie lata.

Jaka kosa spalinowa będzie najlepsza dla Ciebie?

Reasumując powyższe rozważania, uważamy, że najlepiej zaopatrzyć się w uniwersalny model. Taki, którego ciężar nie przekracza 10 kilogramów. Doskonale sprawdzi się sprzęt wyposażony w oburęczny uchwyt – wygodniej będzie Ci z niego korzystać. Co więcej, zwróć uwagę na to, aby Twoja nowa kosa spalinowa była wyposażona w mechanizm ostrzy zarówno na żyłkę, jak i tarczę. Za przykład takiego sprzętu może posłużyć kosa spalinowa AL-KO BC 500 B. Jest to nowość dostępna w naszym sklepie, która z pewnością sprawi, że pielęgnacja Twojego ogrodu stanie się łatwiejsza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl