Planujemy prace ogrodowe: kiedy pierwsze koszenie trawy?

Piękny, zielony trawnik w ogródku – kto o nim nie marzy? Najpierw jednak należy o trawę odpowiednio zadbać: zasiać lub rozłożyć, podlewać, a następnie – równo skosić. Podpowiadamy, kiedy powinno odbyć się pierwsze koszenie trawy żeby uzyskać bujny, zdrowy i wspaniale zielony dywan na cały sezon!

Pierwsze koszenie trawy: nie – kiedy, ale – jak wysoka?

W przypadku trawy w ogrodzie pośpiech może okazać się złym doradcą. Lepiej dobrze obserwować swój wschodzący trawnik i zdecydować o porze pierwszego koszenia… z linijką w ręce. Źdźbła muszą osiągnąć minimum 10 centymetrów wysokości. Przy wysiewie taki wynik trawa może osiągnąć dopiero po kilku tygodniach. Polecamy jednak nie czekać kolejnych tygodni – istnieje ryzyko, że prym w trawniku przejmą od szlachetnych te pospolite gatunki roślin. Jeśli mamy trawnik założony wcześniej, to po zimie czekamy na dobrą, prawdziwie wiosenną pogodę – dobry czas na pierwsze koszenie może pojawić się mniej więcej na przełomie marca i kwietnia.

Kiedy pierwsze koszenie trawy z rolki?

Bez względu na to, czy trawa jest wysiewana z nasion, czy też jest położona z rolki, najpierw powinna ona osiągnąć odpowiednią wysokość. Na pewno należy cierpliwie odczekać, aż źdźbła osiągną przynajmniej 10 cm wysokości, a do tego czasu trawa powinna mieć „spokój”, żeby dobrze się ukorzeniła. Pierwsze koszenie trawy powinno być bardzo delikatne, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia młodych roślin. Warto być cierpliwym i ostrożnym, bo takie podejście sprawi, że trawnik będzie ładnie wyglądał i bezproblemowo odrastał.

Optymalna wysokość trawy

Fachowcy i zapaleni ogrodnicy nie są całkowicie zgodni, jaka wysokość trawy jest idealna. Wiadomo, że trzeba tą wartość dostosować do rodzaju traw i ziemi, nasłonecznienia i nawodnienia, a także osobistych preferencji, ale wszystkie te aspekty będą się zawierać w przedziale od około 4,5 do 8 cm wysokości. Taka trawa w ogrodzie jest piękna i funkcjonalna! Zawsze pamiętaj jednak, że pierwsze koszenie trawy – a nawet do trzech pierwszych takich zabiegów – powinno skracać źdźbła do minimum 6-6,5 centymetrów wysokości, dopiero kolejne koszenie może być większe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl