Prawidłowa wertykulacja trawnika — jak głęboko ją przeprowadzić?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią ogrodowe porządki. By przygotować ogród do nowego sezonu, musisz wyciągnąć z garażu niezbędny sprzęt. Niektóre akcesoria mogą okazać się nieocenione podczas prac. Oprócz klasycznego przycinania i grabienia warto zadbać również o powierzchnię trawiastą. Obumarłe części roślin są usuwane z rabat i podobnie jest w przypadku trawnika. W tym celu stosuje się zabieg wertykulacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda prawidłowa wertykulacja trawnika. Jak głęboko ją przeprowadzić, by uzyskać najlepszy efekt zielonej murawy? Podpowiadamy!

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Przygotowanie ogrodu do życia wraz z nowym sezonem to trudna praca dla cierpliwych. Jednak dzięki systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym szybko przekonasz się, że trud się opłaci. Trawnik wydaje się bezproblemową powierzchnią, która nie wymaga wiele działań. By jednak cieszyć się gęstą zielenią, należy przyłożyć wagę do kilku kwestii. Na początku warto zacząć od wertykulacji, czyli usunięcia darni lub innych obumarłych elementów roślinnych.

Dlaczego jest to tak istotne? Powodem są suche źdźbła lub mech, które niekorzystnie wpływają na kondycję trawnika. Warstwa ta gromadzi wilgoć i utrudnia przenikanie wody w głąb gleby. Powstały filc sprzyja też niestety chorobom grzybowym. Wertykulacja, czyli pionowe koszenie, umożliwia usunięcie warstwy filcu. Wertykulator przypomina kosiarkę, która również jest wyposażona w specjalne noże. Nacięta darń otrzymuje też bodziec do aktywnego krzewienia.

Termin przeprowadzania wertykulacji trawnika — czy jest istotny?

Absolutnie tak! Pierwszą wertykulację trawnika możesz przeprowadzić dopiero po dwóch latach od wysiewu trawy. Trzymaj się tej granicy. W przeciwnym razie źdźbła mogą zostać wyrwane, gdyż nie będą jeszcze wystarczająco mocno ukorzenione. Pierwsza wertykulacja powinna odbyć się wczesną wiosną. Druga z kolei powinna nastąpić pod koniec lata lub na początku jesieni. Pierwszy zabieg jest szczególnie istotny — zbita warstwa obumarłych części darni może udaremnić wzrost trawy. Po zimie trawnik nie wygląda atrakcyjnie. Mech, pośniegowa pleśń czy suche źdźbła muszą więc zostać usunięte.

Narzędzia do pracy

Zanim przystąpisz do dzieła, zastanów się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. Jest kilka rodzajów wertykulatorów, z których każdy sprawdzi się w innych warunkach. Spośród tych praktycznych mechanicznych narzędzi wyróżnić możemy wersje elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe. Wszystkie maszyny zawierają komplet wydajnych noży, które głęboko przenikają przez darń. Jak wybrać konkretny sprzęt, by dostosować go do swoich potrzeb?

Wertykulatory elektryczne są ciche i nie emitują do środowiska szkodliwych substancji. Są polecane dla właścicieli niewielkich i średnich trawników, głównie ze względu na obecność kabla. Jest to wariant niedrogi w eksploatacji i bardzo efektywny. Wertykulator spalinowy charakteryzuje się największą mocą i siłą wnikania w darń. Jest bardzo wydajny i bez trudu natnie nawet bardzo duży trawnik. Emituje jednak hałas i spaliny. Natomiast wertykulator akumulatorowy idealnie sprawdzi się w małych ogrodach. Bezprzewodowy napęd, łatwa obsługa i cicha praca to zalety, które docenia wielu klientów. Przed wyborem sprzętu należy więc precyzyjnie ocenić, jaki areał jest pokryty trawą oraz jakie cechy maszyny będą Ci odpowiadać.

Wertykulacja trawnika — jak głęboko ją wykonać?

Wśród czynności porządkowych kluczowym procesem jest właśnie wertykulacja trawnika. Jak głęboko wprowadzić noże, by nie uszkodzić trawy, a usunąć chwasty? Cóż, wszystko zależy od wieku Twojej zielonej murawy. Młode trawniki, a więc takie poniżej dwóch lat, nie są jeszcze wystarczająco mocno ukorzenione. Źdźbła nie wytrzymają więc siły noży wertykulatora. Jeżeli zaś przeprowadzasz pierwszą wertykulację minimum dwuletniego trawnika, wybierz głębokość równą 5 mm. Będzie to z pewnością wystarczające posunięcie, by wybrać mech i usunąć obumarłe elementy roślin. Każdy kolejny zabieg może odbywać się na większej głębokości. Za drugim razem wybierz 10 mm, w następnym - 15 mm. Ważne jest, by obserwować kondycję murawy po przeprowadzonym zabiegu i regularnie ją napowietrzać. Pamiętaj też, by wykonać wertykulację prostopadle do poprzedniego przejazdu maszyną, w wariancie „na krzyż”.

Dzięki powyższym zabiegom Twój trawnik będzie stymulowany do wzrastania. Z czasem efektownie się zagęści, tworząc soczystą, zieloną powierzchnię.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl