Wertykulacja — kiedy stosować na trawniku, a kiedy unikać?

Twój trawnik się krzaczy, albo zaczyna zarastać nierówno? Warto zastosować odpowiedni zabieg. Wertykulacja, bo o niej mowa, okaże się rozwiązaniem Twoich problemów. Kiedy ją stosować? Jak wykonać ją prawidłowo? Czy potrzebne jest doświadczenie, żeby nie zaszkodzić roślinom? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście. Po jego lekturze doprowadzisz swój trawnik do porządku!

Co to jest wertykulacja i na czym ten zabieg polega?

Wertykulacja to prosty zabieg pielęgnacyjny, który możesz wykonać w swoim ogrodzie. Polega on na pionowym nacinaniu trawnika za pomocą specjalistycznej maszyny. Możesz to zrobić również ręcznie. Odpowiednie do tego zadania są specjalistyczne wertykulatory. Ich działanie usuwa część próchnicy z gleby i nadmiar kęp roślinności. Ponadto zapobiega to powstawaniu chorób grzybiczych. Nacinanie darni nożami pobudza ją do rozrastania i pozwala to na głębszą penetrację składników odżywczych. W ten sposób wprowadzasz do gruntu większą ilość powietrza. Dodatkowe nawożenie po tym zabiegu wzmacnia strukturę trawy. Ogród po tej czynności niestety nie wygląda najlepiej. Nie martw się! Po kilkunastu dniach wokół domu będziesz miał piękny, zielony dywan.

Kiedy przeprowadzić wertykulację?

Trawnik wokół domu w pewnym momencie może zacząć przerastać. Miejscami dostrzeżesz nieestetyczne kępy. W innych sektorach może być wręcz odwrotnie. Zieleń może ustępować miejsca szarości i żółci. To znak, że struktura tego niewielkiego ekosystemu wymaga pilnej interwencji. Wertykulację możesz przeprowadzić także wówczas, gdy zobaczysz mech na swojej posesji. Kalendarzowo najlepszym czasem jest początek wiosny. Najlepiej zrobić to od razu po pierwszym koszeniu trawnika. Wtedy unikniesz negatywnych konsekwencji i przesuszenia ściółki.

Wertykulacja — kiedy ten zabieg może zaszkodzić trawnikowi?

Jak każdy zabieg pielęgnacyjny, także wertykulacja może zaszkodzić trawnikowi. Z uwagi na głęboką penetrację gruntu może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia gleby i żółknięcia trawy. Zdarza się to zwłaszcza w cieplejszych miesiącach lub podczas upałów. Zbyt często stosowana powoduje trwałe uszkodzenia systemu korzeniowego. Mogą powstawać także głębokie wyrwy w poszyciu. Problematyczne będzie także wertykulowanie późną jesienią. W takim przypadku trawnik nie zdąży się odbudować i przez zimę może dojść do wymrożenia korzeni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl